Edukacja teatralna

Odpowiedzialni: Katarzyna Czechowska, Beata Paruszewska

Zakres działania: edukacja, wychowanie

Cele działania:

- zapoznanie oraz poszerzenie ogólnej wiedzy uczniów o teatrze,

- poznanie specyfiki teatru lalek, czyli technik animacji lalek, tworzenia spektaklu teatralnego, etc.

- poznanie zasad teatralnego savoir vivre’u,

- przygotowanie do odbioru sztuk

- zapewnienie kontaktu z wartościowymi dziełami teatralnymi w wykonaniu profesjonalnych aktorów w prawdziwym teatrze.

Opis działań:

Zespół Szkół „Rybienko Leśne” już dwa sezony (sezon 2012/2013 i 2014/2015) współpracuje z Teatrem Guliwer w Warszawie. W ciągu roku szkolnego odbyliśmy wraz z uczniami siedem podróży do stolicy, gdzie nasi wychowankowie  oglądali wiele spektakli,  między innymi: „Czerwonego Kapturka” i „Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy; „Calineczkę” H.Ch. Andersena; „Planetę Football” Marka Zakosteleckego; „O rybaku i złotej rybce” Aleksandra Puszkina; „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Marty Guśniowskiej i „Aladyna” z cyklu „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Spotkania w prawdziwym teatrze i udział w kreatywnych wykładach organizowanych przez mistrzów sceny zaowocowało już wspaniałymi efektami – uczniowie nasi są już wytrawnymi odbiorcami sztuki. Fakt, że dzieci już podczas pierwszego etapu edukacji mają możliwość zdobyć i poszerzyć swoją wiedzę teatralną jest bardzo ceniony przez nauczycieli i przez rodziców, którzy widzą potrzebę inwestowania w swoje dzieci i wykorzystywania faktu bliskości stolicy i możliwości jakie to daje. W trakcie przedstawień uczniowie mają kontakt z „żywym planem” prezentowanym przez profesjonalistów. Podczas każdego wykładu  uczniowie biorą udział w quizach, wchodzą na scenę , mogą dotknąć lalek, wczuć się w role aktorskie. Po obejrzeniu minimum sześciu spektakli poprzedzonych edukacją, uczniowie spotkają się na siódmej lekcji – finałowej, w czasie której każde dziecko otrzyma nagrodę i zostanie odznaczone orderem Wiernego Widza czyli TEATROMANIAKA.

Uzyskane efekty:

- przyswojenie wiedzy ogólnej o teatrze,

- odpowiednie zachowanie się w teatrze,

- rozbudzenie zainteresowań uczniów teatrem,

- poznanie pracy artystycznej aktora,

- znajomość literatury,

- możliwość prezentacji własnej wiedzy i umiejętności na forum szkoły w postaci realizacji scenek teatralnych.

Wnioski z realizacji:

Kontynuować współpracę z Teatrem Guliwer poprzez udział uczniów w kursie edukacji teatralnej, podejmować działania rozszerzające spotkania z teatrem wizytując inne teatry.