PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW

„Program Domowych Detektywów, czyli Jaś i Małgosia na tropie” realizowany jest w Szkole Podstawowej od 20 marca 2013r. Wtedy właśnie rodzice naszych uczniów dowiedzieli się o tym działaniu profilaktycznym i wyrazili chęć uczestniczenia w nim, a zatem wspomagania swoich dzieci. Główną ideą oddziaływania jest obniżenie wieku momentu inicjacji alkoholowej wśród uczniów.

Klasy 4ab, 5a, 6ab co tydzień widują się na niekonwencjonalnym spotkaniu i na podstawie przygód głównych bohaterów komiksu „Jaś i Małgosia na tropie” wyciągają wnioski, dyskutują, dowiadują się o skutkach spożywania alkoholu, odgrywają dramy. Robią wszystko co możliwe, aby dowiedzieć się, stwierdzić, uwierzyć, że alkohol spożyty w wieku… nastu lat wywołuje tragiczne, a raczej katastrofalne skutki dla młodzieńczego organizmu, czyli dla nich samych!!!

Poza spotkaniami w szkole, uczniowie mają zalecone (sic!) rozmowy z rodzicami Uśmiech i naprawdę wszystkim to dobrze robi… Rodzice wspominają swoje przygody, przyjaciół i – ogólnie kraj lat dziecinnych”. A ich własne dzieci… Tak tak – często są zachwycone opowieściami taty czy mamy, zawsze rozśmieszone, nierzadko zaskoczone, a nawet... wzruszone!

Jednym słowem, ten program profilaktyczny jest w zasadzie znakomicie odbierany przez wszystkich jego beneficjentów. Stosunki rodzinne ulegają zacieśnianiu, wszyscy ze sobą rozmawiają serdecznie i ciepło, analizują problemy, nie „zamiatają trudnych spraw rodzinnych pod dywan”.

Ale najważniejszym faktem jest duża samoświadomość i asertywność dzieci. Miejmy nadzieję, że nie ulegną wpływom bądź namowom, że potrafią już wyraziście powiedzieć NIE!

Uśmiech Przed nami wakacje – sprawdzian dla wszystkich Uśmiech