Niezwykły świat „Tajemniczego ogrodu”

Kto powiedział, że czytanie książek to nuda? Można sięgać po książki przygodowe, historyczne. Można przenieść się w niezwykły świat baśni. Jest wiele możliwości.

Najczęściej sięgamy po książkę w domowym zaciszu, żeby odpocząć, czasem zabieramy ją w podróż lub na plażę. A innym razem wspólnie czytamy i przeżywamy losy bohaterów.

Tak też się działo wśród uczniów klasy IV a i IV b podczas omawiania lektury „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett. Powieść opowiada historię pewnej dziewczynki, która pod wpływem dramatycznych przeżyć traci rodziców i z Indii trafia do domu swojego wuja – lorda Cravena do pięknej posiadłości w hrabstwie Yorkshire. Tam doświadcza niesamowitych rzeczy – odkrywa zamknięty ogród, poznaje Dicka, Collina i oswojone zwierzęta. Tam dzieją się czary – ogród ożywa, pięknieje razem z rozkwitającą przyjaźnią dzieci.

Uczniowie klas czwartych odczarowali swoje ogrody. W formie projektu na podstawie lektury odtworzyli wybrane sceny – te, które wywarły na nich największe wrażenie lub te, które szczególnie zapadły im w pamięć. Stworzone „ruchome obrazy” są idealną okazją do przypomnienia treści uczniom starszych klas. A ci, którzy jeszcze nie przeczytali… Kto wie?... Może sięgną po książkę? Uśmiech

Opiekunka projektu Agnieszka Michalik