100-lecie Niepodległości Polski

Corocznie obchodzone w naszej szkole Święto Niepodległości w tym roku miało szczególnie uroczysty charakter.

Minęło sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. Przygotowania do listopadowej rocznicy trwały już od wielu miesięcy. Od początku roku 2018 miało miejsce wiele ceremonialnych wydarzeń z udziałem uczniów, wychowawców klas, nauczycieli, dyrekcji szkoły i rodziców:

- konkurs literacki o tematyce patriotycznej,

- konkurs na hasło związane z niepodległością Polski,

- szkolny konkurs filmowy „Moja mała Niepodległa”,

- zorganizowanie wystawy fotograficznej „100 razy Wyszków na stulecie niepodległości Polski”,

- udział w konkursie plastycznym - logo niepodległości,

- plakat związany z niepodległością,

- konkurs fotograficzny „Jesień z historią w tle”,

- udział uczniów w wielu zorganizowanych na te okoliczność konkursach na terenie gminy.

Zwieńczeniem tychże działań był Przegląd Twórczości Patriotycznej, który odbył się 9 listopada 2018 roku. Za przygotowanie uroczystości należy podziękować całej społeczności szkolnej: uczniom, wychowawcom klas, nauczycielom, dyrekcji szkoły, rodzicom, pracownikom szkoły, bowiem każdy z ogromnym zaangażowaniem włączył się w zaplanowane w tym celu działania.

Podczas uroczystości przygotowanej na sali gimnastycznej wspólnie odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestnicząc tym samym w biciu krajowego rekordu w śpiewaniu hymnu państwowego.

Uczniowie i nauczyciele mieli na sobie koszulkę własnoręcznie ozdobioną rysunkiem nawiązującym do rocznicy 11 listopada. Uczniowie klasy IV a przypomnieli historyczne okoliczności odzyskania niepodległości, zwycięzcy konkursu literackiego wygłosili swoje wiersze, których recytacje przeplatane były śpiewanymi przez uczniów poszczególnych klas pieśniami patriotycznymi.

Wśród nagrodzonych laureatów szkolnych konkursów znaleźli się:

Laureaci konkursu plastycznego

Klasy 0-III

Polska w barwach biało-czerwonych

I miejsce - Adrian Zdunek kl. 0

II miejsce - Agata Sitek kl. 0, Zuzanna Golubska kl. II A

III miejsce - Wiktoria Depta kl. II A, Jakub Rudnik kl. II B

Klasy IV-VI

Konkurs na plakat związany ze 100-leciem niepodległości Polski

I Miejsce - Bronek Purzycki kl. IV A

II miejsce - Michalina Gajda kl. IV A, Maksymilian Leszczyński kl. V B

III miejsce - Maksymilian Panas kl. V A, Filip Kulesza kl. V A, Bartek Kulesza kl. IV B - praca zbiorowa; Amelia Palesa kl. IV A, Sebastian Haczewski kl. IV B

Konkurs na logo 100-lecia niepodległej Polski klasy VII-VIII i III gim.

I miejsce - Julia Owsiejko kl. III A

II miejsce - Kacper Rojek kl. III B

III miejsce - Bartek Gołębiewski kl. III A

wyróżnienia - Jakub Sosnowski kl. III C, Natalia Wyszyńska kl. III A

Laureaci konkursu fotograficznego ,,Jesień z historią w tle’’

I miejsce - Maksymilian Panas kl. V A, Filip Kulesza kl. V A

II miejsce - Szymon Wiśniewski kl. VI B

III miejsce - Anna Wyszyńska kl. VI A, Igor Wyszyński kl. VI A, Klaudia Karp kl. V B.

Szczególną formą upamiętnienia tego wydarzenia było posadzenie na terenie szkoły dębu - Drzewa Niepodległości. Będzie przypominać wszystkim o ważnym i niewątpliwie historycznym wydarzeniu, w którym brali udział. Stanie się symbolem tego czasu i miejsca, będzie czymś trwałym wokół przemijającej rzeczywistości. A przede wszystkim przyczyni się do umocnienia więzi ze szkołą.

A. Michalik