Wyjazd naukowy do Warszawy

Dnia 14 grudnia klasa Ib Gimnazjum nr 3 wraz z wychowawczynią panią Marzeną Romanowicz wybrała się na wycieczkę naukową do Warszawy…

Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego, poznaliśmy biografię sławnej polskiej noblistki oraz jej wielkie zasługi dla świata nauki. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach chemicznych ,,Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH’’, które poprowadziła pani dr Sylwia Noga. Na początku pani doktor zapoznała uczniów z regulaminem, którego musieli przestrzegać podczas trwania zajęć. Potem uczniowie podzieleni w pary przystąpili do wykonywania doświadczeń. Pierwsze doświadczenie dotyczyło oznaczenia odczynu roztworu przy pomocy wybranych wskaźników pH. Młodzież pracowała z roztworami kwasu solnego, wodorotlenku sodu i wodą destylowaną a wskaźnikami były fenoloftaleina, oranż metylowy i błękit bromotymolowy. Drugie doświadczenie to naturalne wskaźniki pH – teina, czyli esencja herbaciana, którą uczniowie dodawali do roztworu kwasu solnego i roztworu wodorotlenku sodu. Kolejne doświadczenie to „Chemiczna tęcza, czyli sporządzanie własnej skali pH przy pomocy produktów spożywczych”. Do pracy wykorzystano Coca Colę, ocet, borasol, wodę, sodę oczyszczoną, ,,Kret” – środek do udrażniania rur, a wskaźnikiem był wywar z czerwonej kapusty.  Następne doświadczenie to ,,Ocena odczynu roztworu witaminy C na podstawie sporządzonej samodzielnie skali pH”. I ostatnim doświadczeniem było odróżnienie wody mineralnej gazowanej od niegazowanej. Po każdym wykonanym doświadczeniu uczniowie zapisywali obserwacje i wnioski na przygotowanych dla nich kartach pracy. Po bardzo ciekawych zajęciach poszliśmy na spacer na Stare Miasto obejrzeć dekoracje świąteczne. Podczas wycieczki uczniowie zakupili ,,serduszka” Fundacji Dom Ronalda McDonalda wspierając budowę Domu Poza Domem w czasie choroby dziecka.