Kartka z kalendarza

Kontakt

07-201 Wyszków

ul. Stefana Batorego 6

Tel./Fax: (29) 742-82-19

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

Wyobraźmy sobie 2 miliony ludzi z 79 państw, którzy świętują kreatywność, odwagę i współpracę! My również przyłączyliśmy się do tej akcji i pozostawiliśmy niezatarty ślad! Międzynarodowy Dzień Kropki – globalne święto kreatywności, odwagi i współpracy. A wszystko zaczęło się, gdy nauczyciel Terry Shay 15 września 2009 r. przedstawił swojej klasie książkę Petera H. Reynoldsa pt. „Dot”.


„Dot” to historia opiekuńczego nauczyciela, który ośmiela się wątpić w brak wiary ucznia we własne umiejętności i jest na tyle odważny, aby małą kropkę postawioną przez dziewczynkę uczynić znakiem.


To, co zaczyna się od małej kropki na kartce papieru staje się przełomem, budzi  ufność i odwagę, zaczyna inspirować niezliczone rzesze dzieci i dorosłych na całym świecie.

Genezą akcji jest opowieść na stronach książki, która od pięciu lat staje się ruchem na całym świecie, bo ludzie w każdym wieku, na nowo odkrywają moc i potencjał kreatywności we wszystkim, co robią.


Dnia 15 września 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 3 po raz pierwszy uczestniczyła w „kropkowaniu” świata. Klasy 0-3 były zaskoczone i jednocześnie zachwycone wszechobecnymi kropkami :)


O godzinie 10:00 rozpoczęliśmy ten radosny happening i zaangażowaliśmy do działania wszystkich: małych i dużych. Najpierw była projekcja filmu o małej Vashti, burzliwa rozmowa na temat jej zachowania i braku wiary w siebie, następnie wielkie wspólne malowanie krętej i bajecznie kolorowej „kropkowej” drogi szkolnej na plac zabaw. Potem klasy w barwnym korowodzie szły po odbiór „zaświadczeń” o celebrowaniu  Święta Kropki.


Wiemy z teorii pedagogiki, że kropkowanie ćwiczy wyobraźnię, precyzję i umiejętność planowania, a gdy do tego dochodzą jeszcze niuanse psychologiczne, tj. wzmacnianie dziecka i budzenie w nim  motywacji do osiągania sukcesów, to nie można tej imprezy przecenić. Na dodatek pogoda była wymarzona, więc dzisiejsza nauka przez zabawę okazała się po prostu  sukcesem.


Inspiratorkami powyższych zdarzeń były dwie nauczycielki Katarzyna Czechowska i Katarzyna Urbanowska dzisiaj całe w kropkach ;-)

 

Ps. Kilka ciepłych słów należy się najbardziej kreatywnym maluchom w szkole, czyli grupie – Pioruny z klasy IIa.

 

To właśnie w ich sali stworzono stanowisko dowodzenia całą akcją.

 

Trzeba przyznać, że stanęli na wysokości zadania i czuli się prawdziwymi gospodarzami. Rozdawali kropki swoim kolegom, pomagali im ozdabiać siebie i przede wszystkim przygotowali salę na przyjęcie tak wielkiej grupy gości. Ich wychowawcy Katarzyna Czechowska i Krzysztof Gajewski byli pod wrażeniem i nie szczędzili dzieciom pochwał i podziękowań. Proszę kliknijcie w poniższy link i obejrzyjcie padlet o Piorunach.


 

http://pl.padlet.com/agawysz/qj05m5c2s7y