Adaptacja dzieci 6-letnich rozpoczynających edukację szkolną w ZS „Rybienko Leśne”

Podstawa programowa dla klas I-III  szkoły podstawowej.

Edukacja najmłodszych uczniów powinna umiejętnie splatać naukę z zabawą, aby w łagodny sposób wprowadzić uczniów w świat szkoły.

• Od 1 września 2009r. każde dziecko 6-letnie ma prawo do nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
  • Od 1 września 2014r. każde dziecko 6-letnie ma obowiązek nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Cele ogólne:

• - tworzenie warunków do łagodnego przejścia miedzy edukacją przedszkolną a szkolną,
  • - integracja uczniów 6-letnich,
  • - niwelowanie stresu związanego z podjęciem nauki szkolnej,
  • - dostosowanie metod i form pracy w związku z obniżeniem wieku szkolnego,
  • - diagnozowanie potrzeb najmłodszych uczniów,
  • - wykorzystanie bazy szkoły do stworzenia najlepszych warunków dla rozwoju tych uczniów,
  • - wspieranie rodziców uczniów 6-letnich,
  • - organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej – wyrównywanie szans edukacyjnych.

Cele szczegółowe (uczniowie 6-letni):

• - poznają warunki szkolne, integrują się w zespole klasowym,
  • - pozytywnie adoptują się w szkole,
  • - mają stworzone optymalne warunki lokalowe dostosowane do ich potrzeb, pracują z wykorzystaniem wielu pomocy dydaktycznych,
  • - przezwyciężają trudności dzięki pomocy pedagoga, psychologa, terapeuty, logopedy,
  • - pracują metodami dostosowanymi do ich wieku rozwojowego,
  • - są pozytywnie motywowani przez nauczycieli,
  • - odnoszą sukcesy na miarę swoich  możliwości.

Podstawową i dominującą formą działalności i aktywności dziecka w młodszym wieku szkolnym jest zabawa. Proces nauczania powinien być związany z zabawą (manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne i ruchowe). Taką formę preferujemy w pierwszych 2-3 miesiącach pobytu dziecka w szkole.

Zgodnie z nową podstawą programową:

- w czasie realizacji treści polonistycznych – ½ czasu powinniśmy przeznaczać na pracę w ławkach z kartami edukacyjnymi,

- w czasie realizacji treści matematycznych – już tylko ¼ – pozostały czas dzieci powinny spędzać na dywanie manipulując liczmanami, klockami itp.

Baza szkoły:

a) sale lekcyjne składają się z 2 części:

• - edukacyjnej,
  • - rekreacyjnej

- wyposażone w pomoce dydaktyczne oraz środki multimedialne (rzutnik multimedialny, komputer, telewizor, radiomagnetofon itp.);

b) każda sala wyposażona w ergonomiczne ławki, krzesła oraz szafki, w których uczeń może pozostawić części swoich podręczników i przyborów szkolnych;

c) uczniowie najmłodsi mają do dyspozycji salę gimnastyczną z przyborami rekreacyjno-sportowymi oraz plac zabaw wykonany w ramach projektu „Radosna Szkoła”;

d) uczniowie mogą korzystać z pracowni komputerowej;

e) szkoła zapewnia opiekę w świetlicy szkolnej (czas pracy 745 – 1545), stołówki (z możliwością wykupienia obiadów – catering) oraz biblioteki z bogatym księgozbiorem wraz z 4-stanowiskową biblioteką multimedialną.

Zespół Szkół „Rybienko Leśne” Szkoła Podstawowa nr 3 zapewnia uczniom fachową pomoc:

- pedagoga szkolnego,

- psychologa szkolnego,

- logopedy,

- terapeuty,

- gabinetu pielęgniarskiego (czynny od 800 do 1430).

Prezentacje osiągnięć uczniów:

• Szkolna strona internetowa: www.zsrybienkolesne.szkolnastrona.pl,
  • Hole – wystawki prac,
  • Tablice informacyjne przy drzwiach każdej klasy,
  • Prezentacja twórczości dzieci w konkursach gminnych oraz na spotkaniach ogólnoszkolnych.

Rozwijamy zainteresowania i umiejętności uczniów poprzez udział w:

- bezpłatnej nauce pływania,

- w projektach edukacyjnych współfinansowanych przez Unię Europejską; „Szkoła Startu do Kariery”, „Bawimy się i uczymy poszerzając horyzonty” i „Nauka i zabawa poprzez indywidualizację”,

- wycieczek bliższych i dalszych w tym „Edukacja teatralna” – Warszawa,

- „Edukacja muzyczna” – koncerty Agencji Artystycznej „MAT”,

- jesteśmy organizatorami konkursów dla najmłodszych o zasięgu gminnym pod patronatem Burmistrza Wyszkowa np.:  „Julian Tuwim w wierszach i obrazach” w roku szkolnym 2013/2014,  Konkursu muzyczno-wokalnego „Wiosenny Festiwal Piosenki Dziecięcej”.

Podsumowanie.

1. W naszej szkole realizujemy program nauczania skoncentrowany na 6-latku, na jego indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się.

2. Respektowana jest trójpodmiotowość oddziaływań wychowawczych i kształcących: Uczeń – szkoła – dom rodzinny.

3. Diagnoza gotowości szkolnej jest podstawą doboru metod pracy oraz osiągnięcia sukcesu na miarę możliwości ucznia.

Dyrektor Zespołu Szkół „Rybienko Leśne” w Wyszkowie

mgr Alina Oleksiak