SUBSTANCJE CHEMICZNE O ZNACZENIU BIOLOGICZNYM

11 czerwca 2014r. uczniowie klas drugich Gimnazjum zaprezentowali projekt edukacyjny z chemii ,,Substancje chemiczne o znaczeniu biologicznym” uczniom klasy VIA Szkoły Podstawowej. Celem projektu było pogłębić wiedzę z chemii poprzez poznanie właściwości białek, cukrów i tłuszczów oraz kształcić umiejętność wykonywania doświadczeń chemicznych. Projekt obejmował zakres materiału z chemii z klasy trzeciej gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

Składał się z następujących doświadczeń chemicznych:

1) Wpływ alkoholu na białko.

2) Badanie właściwości alkoholi – etanolu i gliceryny.

3) Zjawisko koagulacji.

4) Badanie rozpuszczalności tłuszczów.

5) Badanie właściwości tłuszczów.

6) Badanie właściwości cukrów: glukozy, sacharozy, laktozy i skrobi.

7) Badanie właściwości białek.

8) Próba Trommera.

9) Próba Tollensa – próba lustra srebrnego.

10) Wykrywanie skrobi.

Po wykonaniu doświadczeń z projektu uczniowie pokazali spektakularny eksperyment ,,Wulkan Chemiczny”. Następnie do współpracy zostali zaproszeni uczniowie klasy VI. Było to dla nich wielkie wyzwanie, ale radzili sobie świetnie. Na koniec młodsi koledzy i koleżanki odpowiadali na pytania z kapelusza”.

Osoba, która udzieliła najwięcej prawidłowych odpowiedzi otrzymała ,,słodką nagrodę”. Projekt realizowali: Natalia Morawska – kl.IIA, Przemysław Borkowski – kl.IIA, Błażej Rejnuś – kl.IIA, Maciej Kopytowski – kl.IIA, Jakub Leszczyński – kl.IIA i Bartosz Kukwa  kl.IIB pod kierunkiem pani Marzeny Romanowicz.

Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocom dydaktycznym zakupionym przez Urząd Miasta Wyszków.