„DZIŚ NIEBO SIĘ OTWIERA” - JASEŁKA 2013

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które w tym roku zostały przygotowane przez panią Anetę Palesa i Marzenę Romanowicz pt. „Dziś niebo się otwiera”. 20 grudnia 2013r. w ostatnim dniu nauki przed świętami społeczność szkolna mogła w nich uczestniczyć.

Akcja tej współczesnej inscenizacji rozgrywała się w Niebie, do którego chce wejść wiele osób, reprezentujących różne zawody, wiek czy status społeczny. Wcześniej jednak wszyscy kandydaci musieli przejść rozmowę kwalifikacyjną ze św. Piotrem – „klucznikiem” Nieba. Okazało się, że po rozmowie z nim muszą jeszcze zejść na ziemię i nad sobą popracować. Ta scena zawierała przesłanie, że nie łatwo dostać się do nieba mimo licznych zasług, gdyż otwiera się ono tylko dla miłości, która powinna być najważniejsza w naszym życiu. Kolejne sceny wprowadziły widzów w sam środek biblijnych wydarzeń. Byli oni świadkami narodzenia Bożego Syna, świadkami przybycia pasterzy i króli, którymi byli Książe William, prezydent Barack Obama i Władimir Putin. Akcja zakończyła się przybyciem ludzi oczekujących u bram nieba, którzy w końcu odnaleźli Miłość, którą jest Dzieciątko Jezus i oddali mu hołd.

Sztuka miała nietypowy charakter, ponieważ na scenie z uczniami występowali ich nauczyciele pani Agnieszka Michalik, Dorota Mróz i Katarzyna Urbanowska. Wszyscy aktorzy z wielkim kunsztem wcielili się w swoje role, a kolędy pięknie wyśpiewane ubarwiły przedstawienie. Należy również wspomnieć o pięknej scenografii, przy której pomagały panie Joanna Wójcik, Beata Paruszewska i Renata Furtacz oraz o oprawie muzycznej, nad którą czuwały panie Katarzyna Urbanowska i Dorota Mróz.

Mamy nadzieję, że głębokie i filozoficzne myśli dotyczące cudu świętej nocy i wskazówki, jak mądrze i dobrze żyć na zawsze zapadną w serca widzów.

Na koniec Pani Dyrektor Alina Oleksiak podziękowała wszystkim i złożyła serdeczne życzenia świąteczne, a widzowie na stojąco gromkimi brawami nagrodzili aktorów i solistów.

Aktorzy:

• Maryja – Oliwia Biernacka
  • Św. Józef – Mateusz Powierza
  • Św. Piotr – Maciej Kopytowski
  • Aniołowie – Natalia Mróz, Katarzyna Kamińska, Kaja Młynarska, Karolina Brejnak
  • Archaniołowie – Jakub Leszczyński i Szymon Tarnożek

• Stella Bluszko, Michał Groszyk i Weronika Penkul
  • Eryk Maciejewski
  • Gabriela Mieszało, Zofia Gawur i Julia Rudnik
  • Aleksandra Solmińska, Izabela Michalik, Julia Oliasz, Klaudia Markowska, Julia Leszczyńska, Wiktoria Kownacka, Monika Koczara, Magdalena Koczara, Weronika Ciok, Magdalena Popieluch, Zofia Siembor, Melania Pękul, Weronika Deptuła

Obsługa techniczna:

• Cezary Jadczuk i Karol Kopytowski.